Zľava na poistnom pri používaní kamery v aute

0 komentárov

Mnohí motoristi určite zažili ten nepríjemný okamih, keď im zrazu z auta pred nimi vletel do okna kameň a poškodil čelné sklo. Čo s tým? Ako „predložiť“ poisťovni hodnoverného vinníka? Alebo situácia kedy idete a nejaký blázon urobí „myšičku“ a musíte prudko zabrzdiť, pričom spôsobíte škodu na aute alebo sa nebodaj zraníte. Vinník samozrejme ujde. To sú len dva z mnohých prípadov, ktoré sa stávajú na cestách a pri ktorých nie je možné jednoznačne identifikovať vinníka a poškodeného.

Kamera v aute odhalí skutočného vinníka

V prípade poškodenia čelného skla sa vám dokonca môže stať aj to, že s vinníkom spíšete zápisnicu o poistnej udalosti a žiadate náhradu škody cez jeho povinné zmluvné poistenie. To vám poisťovňa môže, ale aj nemusí schváliť. V takom prípade prichádza na rad vaša havarijná poistka, na základe ktorej vám nemusia preplatiť celé sklo, ale len časť a ešte aj navýšiť platbu poistného. V konečnom dôsledku si tak celú situáciu, ktorú ste nespôsobili aj tak zaplatíte celú. A to všetko len pre nedostatok dôkazového materiálu.

Zrážka s blbcom

Hovorí sa, že najhoršia je zrážka s blbcom, čo pre „myšičkárov“ platí dvojnásobne. Ako ale policajtom a neskôr poisťovni dokázať, že ste prípadnú kolíziu alebo zranenie nespôsobili vy, ale nezodpovedný vodič? Ideálnym pomocníkom je čierna skrinka v podobe kamery za čelným sklom. Je možné ju využiť buď ako prednú alebo dvojitú verziu – predná + zadná. Kamera sníma situáciu pred vozidlom a slúži výhradne na prípadnú dokumentáciu udalostí.

Zaznamenáva dátum, čas a rýchlosť cez GPS. Možno ju využiť aj na dovolenkovej ceste a to nielen v obraze, ale aj na Google mape, keďže má GPS. „Čierne skrinky, resp. kamerové informačné systémy vo vozidlách sú pomerne novou zaležitosťou u motoristickej verejnosti. Zariadenie je skutočne veľmi nápomocné pri určovaní vinníkov dopravných nehôd a taktiež môžu zamedziť subjektívnemu rozhodovaniu zúčastnených orgánov čí už polície alebo poisťovne pri likvidácii poistnej udalosti. Užitočné môže byť zaznamenanie netradičných zážitkov z ciest ako sme toho boli nedávno svedkom pri páde meteoritov v Rusku. U našich zákazníkov sú v súčasnosti obľúbené Full HD zariadenia s GPS a otrasových senzorom zaznamenávajúce na Mikro SD kartu,“ hovorí Peter Hankoci z portálu Black-Boxes.sk.

Zákaznícky segment

Portál Black-Boxes.sk sa zameriava na segment zákazníkov zameraných na kvalitu produktov a preto ponúka zariadenia juhokórejských značiek s dlhoročnými skúsenosťami ako sú BlackVue, BlackSys, Bulls-i. Klienti si môžu vybrať aj 2-kanálovú verziu a snímať buď situáciu za vozidlom alebo interiér vozidla, čo ocenia najmä vodiči taxi služieb a vodiči vo verejnej doprave (Black-Sys CF-100).

Už v dnešnej dobe vieme ponúknuť produkt, ktorý umožňuje zaznamenané video odoslať do vzdialeného úložiska cez Wi-fi spárovaný smartfón (BlackVue DR500-GW HD) a taktiež zasielať sms na vybrané telefónne číslo v prípade detekcie pohybu v okolí snímaného vozidla (Bulls-i ETK2400). S rozvojom telekomunikačnej siete počítame do budúcna s automatickým ukladaním údajov na úložiskách mimo vozidla, napríklad na domácom úložisku. Ale to už je vízia budúcnosti..,“konštatuje P. Hankoci.

Zľava na poistnom

Poisťovňa Astra poskytuje vodičom zľavy na poistnom v prípade, že majú vo vozidle namontované bezpečnostné sledovacie zariadenia s technológiou GPS na určenie polohy vozidla. „V poslednej fáze príprav na akceptovanie pre účely zliav sú aj tzv.

Kamerové systémy black –boxes, ktoré nám rovnako môžu pomôcť znížiť náklady pri likvidácií poistných udalostí, „ hovorí Martin Bajla, riaditeľ obchodu a marketingu Poisťovne Astra. K hlavným dôvodom, prečo odporúča vodičom zaobstarať si tieto zariadenia, patria rýchlosť likvidácie poistnej udalosti, správne určenie vinníka a zníženie počtu poistných podvodov. „Myslím si, že využívanie moderných technológií v širokom rozsahu je nutné na to, aby boli firmy konkurencieschopné na súčasnom globálnom trhu. A poisťovne nie sú výnimkou. Musíme hľadať priestor na úspory, avšak na tých správnych miestach. Široké využívanie čiernych skriniek by mohlo pomôcť k úsporám najmä v oblasti povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia,“ konštatuje M. Bajla.

Benefity pre obidve strany

Čierne skrinky sú novinkou na trhu, takže poisťovne v súčasnosti nemajú údaje o počte týchto zariadení ani konkrétne vyčíslenia úspor, spojené s ich prevádzkou. Zatiaľ je možné odhadovať, že ich používanie prinesie benefity pre prevádzkovateľa motorového vozidla aj pre poisťovňu. „V našom prípade sa snažíme motivovať zákazníkov k ich nákupu ako prvý. Veríme, že nám tento krok prinesie väčší počet klientov s čiernou skrinkou, a toto nižšie riziko budeme môcť zohľadniť v lepšej cene a širšom rozsahu krytia ako konkurencia,“ dodáva Martin Bajla.

Ako si uplatniť zľavu

Najlepším spôsobom ako získať viac informácií ako si zľavu pre používateľov čiernych skriniek uplatniť je vyplniť kontaktný formulár a všetky informácie týkajúce sa zľavy budú zaslané prostredníctvom emailu.

Máte záujem o zľavu? Napíšte nám.